Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини
Інститут економіки та бізнес-освіти

 • Українська
 • English
 • 19 серпня – свято стиглих яблук

  Опубліковано 4 роки назад

  Сьогодні, в це чудове, світле свято,
  Нехай вас торкнеться ангела крило,
  Нехай стане світ хоч трішки прекрасніший,
  Щоб було на душі у всіх світло.

  Спас яблучний нехай вас обдарує щастям,
  І в будинку вашому буде мир завжди,
  Щоб минули вас турбот негоди,
  А біди витікали як вода.

  Нехай ніколи не входить в двері горе,
  Господь зберігає на життєвому шляху!
  Щоб захлеснуло вас здоров’я море
  І щастя вас легко змогло знайти!

  1

  19 серпня православні християни відзначатимуть одне із дванадцяти найбільших свят у церковному календарі – Преображення Господнє, яке у народі називають Яблучним Спасом. У цей день прийнято освячувати плоди нового урожаю: груші, яблука, сливи, мед, колоски жита і пшениці.

  У християнстві освячення плодів у день набуло особливого символічного значення: у Преображенні Христа показано щось нове, перетворення і благодатний стан, що людина і світ знаходять Воскресінням Христа і яке здійсниться у воскресінні всіх людей. І вся природа, яка прийшла в розлад з того моменту, коли у світ через людину увійшов гріх, тепер разом з людиною очікує найближчого оновлення.

  2

  Представники викладацького складу економічного факультету кафедри маркетингу та управління бізнесом Олійник К.А. та Коган Н.Ю. також брали участь у цьому традиційному святкуванні.

  3

  4

  В Україні прийнято також плести ритуальні віночки. Один із таких віночків – вінок Спаса – плетуть навесні, як заквітнуть зозулині черевички та яблуні. Додають ще вишневі листочки. Надягають вінок лише на Спаса. До віночка прив’язувалися відповідні стрічки: посередині – жовтогаряча, далі голубі, сині, жовті, фіолетові – кольори Спаса. Жовтий – колір сонця. Розповідають таку легенду:

  “Йшов Спас до Сонця – Ярила – і просив у нього один промінчик весни, щоб освятити ним весняні квіти з дівочого віночка.  А Ярило відповідало: “Я тобі дам промінчик мудрості і здоров’я. але мусиш мені принести в долонях дві краплинки голубої водиці (тому й голубі стрічки), зіроньки ночі синьої (сині), радість життя (жовті) та мудрість людську (фіолетові)”. Спас дає на те згоду і через три дні все обіцяне приносить Сонцю.  А Сонце вручає вій промінь, святить дерева. Торкається кожної гілочки. Яблука. Сливочки…”

  5

  За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими. В середній смузі України від цього дня вже можуть починатися приморозки, а тому й ка­жуть:

  «Прийшов Спас, держи рукавиці про за­пас!»

  Календар

  Серпень 2014
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  « Лип   Вер »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031