Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини
Інститут економіки та бізнес-освіти

 • Українська
 • English
 • Щедрий вечір

  Опубліковано 5 років назад

  За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем) – «щедрий вечір». За християнським календарем – це день преподобної Меланії. Внаслідок розбіжності, яка існує між Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарем, українці святкують Новий рік двічі: офіційне святкування припадає на 1 січня, а 14 січня носить назву Старого Нового року.

  У надвечір’я Старого Нового року 13 січня у церквах відбуваються урочисті Богослужіння, щоб подякувати Богові за вже отримані дари і попросити нових на наступний рік. Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають щедрою кутею, тому що страви є непісними. Діти й дорослі, дівчата і хлопці, увечері 13 січня, не минаючи жодної хати, співають щедрувальних пісень, водять «Козу», «Меланку», прославляючи господаря і його родину.

  1294923343_shhedrik (1)

  Всі, напевно, хоч раз у житті чули українську щедрівку «Щедрик-щедрик, щедрівонька, прилетіла ластівонька…», можливо, навіть в іншомовному виконанні – але це на 100% «найвідоміша у світі українська мелодія».

  На Заході український «Щедрик» вже давно став невід’ємною частиною різдвяної культури. Пісню, відому там як «Carols of the Bells», можна почути і в кіно, і в магазинах, і на вулицях.

  Вчимо_Колядки_та_Щедрівки_і_святкуймо_Різдво

  Насправді обробку народної пісні на початку 20 століття написав відомий український композитор Микола Леонтович. І вперше «Щедрик» виконав хор Київського університету – у 1916 році.

  За океан українська мелодія потрапила у 20-х роках минулого століття. А в 1936 році Пітер Вільхоуський, який працював для радіо NBC, написав англійський текст до «Щедрика» і українська мелодія стала знана в західному світі як «Carols of the Bells».